Co nowego

11-12-2012

Scenka

Witajcie po przerwie.
Dziś szybka praca z rodzaju scenek (dioramka) pt: "Przerost Formy Nad Treścią". Sądzę, że więcej rozpisywać się nie trzeba - wystarczy obejrzeć zdjęcia - każdy wnioski wyciągnie sam.


Do galerii: LEGO i Inne Klocki > MOC > MOC - dodałem galerię:
Przerost Formy Nad Treścią

__________________________

20-07-2012

Międzynarodowy konkurs papercraft

Witajcie. 4 lipca – ta data zapewne niektórym z Was kojarzy się z Dniem Niepodległości hucznie obchodzonym w USA. Dla NaszeHobby 4 lipca roku 2012 będzie się kojarzył z pierwszym w historii udziałem w międzynarodowym konkursie modelarskim - organizowanym przez paper-replika.com:
Win a Real AR Drone 2.0
Zaraz po przeczytaniu informacji, zapoznaniu się z tematem konkursu oraz zasadami postanowiłem w nim wziąć udział! Przede wszystkim z dwóch powodów:

 • nie będę ukrywał, że najbardziej przekonała mnie nagroda, którą można było wygrać, czyli prawdziwy model Drone 2.0
 • sprawdzenie swoich umiejętności

 • Ale na czym tak naprawdę konkurs polegał? Na zaprojektowaniu kolorystyki i zbudowaniu dwóch rodzajów obudowy dla wspomnianego Drona oraz podstawki. Oczywiście obudowa musiała być zgodna z wzorcem (wielkość, kształt), który został udostępniony w plikach z materiałami, gdzie znajdowały się szablony obudowy zewnętrznej i wewnętrznej oraz samego Drona. Wydaje się proste? Poniekąd. Wspomnę tylko, że do budowy tego modelu nie udostępniono instrukcji :)

  W tym momencie należy podzielić prace na etapy:
 • Projektowania obudów
 • Budowania drona
 • Budowania obudowy zewnętrznej
 • Budowania obudowy wewnętrznej
 • Ja „prawie” się tego trzymałem. Ale po kolei:

 • 06.07 – Start
 • Rozpocząłem od zbudowania „czystej” obudowy co zajęło mi z 3h.

 • 09.07 – Dron
 • Następnie wziąłem się za budowę jednostki latającej – czyli Drona. Tu na spokojnie 3 popołudnia po pracy i był gotowy. Teraz założyłem „czystą” obudowę na Drona i widziałem co i jak ma wyglądać.

 • 12.07 - Projektowanie
 • Tego dnia udało mi się wysłać zdjęcia tego co zrobiłem do tej pory do organizatora oraz współorganizatora konkursu w ramach zakwalifikowania się do konkursu.
  Kolejny etap to projektowanie. Ochoczo zabrałem się do pracy i z godziny na godzinę mój szablon ... pozostawał nadal pusty. Mimo, iż wcześniej miałem mnóstwo pomysłów ciężko je było przenieś na szablon. Co było tego powodem? Brak doświadczenia? Brak odpowiedniego oprogramowania? Zdecydowanie tak. Ale skoro powiedziało się „A” trzeba powiedzieć i „B”. Siedząc przed monitorem i wpatrując się w pusty szablon dopadała mnie powoli irytacja. Głowa pełna pomysłów – a na monitorze jakiś niekonkretne zarysy! Nagle mnie olśniło. Odłożyłem technologię na bok i wróciłem do wypróbowanej metody: kartka i ołówek. Po kolejnym dniu szkic był gotowy. „Wystarczyło” to przenieść na szablon. I tu - na to „wystarczyło” zaszły kolejne dwa dni. Szkic na zbudowanej bryle „czystej” obudowy, a wykonanie tego samego na płaskim szablonie to dwie różne sprawy. W szablonie należy wziąć pod uwagę wszelkie zagięcia pod różnymi kątami między krawędziami i odstępy pomiędzy częściami, których po złożeniu nie ma. Na dodatek jak to bywa w takich sytuacjach – zaczęły pojawiać się inne rozwiązania na użycie kolorów bądź wzorów, które w znakomity sposób spowalniały mi pracę. Kolejnym „spowalniaczem” była poważna awaria komputera – została uszkodzona płyta główna. Do danych nie mogłem się dostać przez kolejny dzień.

  Ale w końcu po pięciu dniach udało się! I wiecie co? Największą (na tym etapie) satysfakcją było to, iż po złożeniu wszelkie elementy połączeń kolorystycznych i zastosowanych wzorów – pasowały do siebie w 100%! Ale to była dopiero pierwsza obudowa tzw. zewnętrza.

  Teoretycznie różnica pomiędzy zewnętrzną (outdoor), a wewnętrzną (indoor) polega na tym, iż zewnętrzną zakłada się na kadłub drona i stosuje się ją przy lataniu na otwartej przestrzeni. Obudowa wewnętrzna – do latania w pomieszczeniach – wyposażona jest dodatkowo w chroniące przed uszkodzeniami wirników – okręgi z włókna węglowego. Napisałem "teoretycznie" ponieważ wielu użytkowników stosuję obudowę "indoor" również na dworze.

  W tym momencie zostało mi ok. 24h do końca konkursu. Odejmijmy od tego czas spędzony w pracy oraz takie drobnostki jak posiłki i sen. Mogę powiedzieć, że tak naprawdę pozostały tylko 10h.

 • 18.07 - Wysłanie pacy
 • Ostatni dzień (cześć dnia, która mi pozostała do dyspozycji) to walka z czasem i swoimi słabościami. Z czasem - bo rozpocząłem budowanie obudowy zewnętrznej 3h przed końcem czasu! Dlaczego tak późno? Otóż nie wziąłem poprawki na zmianę strefy czasowej, która wynosiła 7h. A słabościami bo naprawdę odczuwałem zarywane nocki.
  Ta obudowa powstała dość szybko bo niecałe 2h i była gotowa ... ale tylko część nakładana na kadłub – bez okręgów. Wziąłem się za okręgi i – ręce mi opadły ... jeden krąg składa się z czterech warstw górna, dolna, zew. i wew., oraz części pomiędzy kręgami. Wszystkie są podobne kształtem i kolorem (szaro – czarne!) i praktycznie mogą pasować do każdego elementu. Wspominałem, że nie było do tego modelu instrukcji? Po 30 min „układanki” odpuściłem sobie. Musiałem zrobić jeszcze zdjęcia, obrobić je i wysłać. Po wykonaniu tej czynności i wysłaniu niekompletnego materiału modelu do organizatora z żalem przyznałem się przed sobą do porażki. Okazało się jednak, że problem ze strefą czasową miało więcej uczestników, dlatego też konkurs został przedłużony o kolejne 24h! Nie tracąc cennych minut wróciłem do układania okręgów. Po kolejnych 2h byłem w tym samym miejscu, a zmęczenie dawało mi się we znaki. Nagle na jednym z elementów znalazłem linię pomocniczą i to pomogło mi ruszyć z miejsca. Po 4,5h całość została zbudowana i połączona. Kładąc się spać (kolejny raz praktycznie o świcie) wiedziałem, że po przyjściu z pracy zostanie mi ok. 40min na zrobienie zdjęć kompletnej obudowy, obróbkę i wysłanie.
  Ostatecznie udało mi się wysłać wymagany materiał ... 15 min po czasie i na dodatek nie w formie prezentacji (fotografii) jaką sobie wymyśliłem. Zrezygnowany wysłałem zapytanie do organizatora co z moją pracą – została przyjęta!

 • 19.07 - Ogłoszenie wyników
 • Zostają ogłoszeni zwycięzcy..... nie jestem wśród nich (choć maleńka nadzieja cały czas była ;) ). Nie jestem jednak z tego powodu niezadowolony – ponieważ zdobyłem 8 miejsce !!!!

  Nadesłane prace były oceniane w 4-rech kategoriach głównych, a te z kolei miały swoje podkategorie - w sumie 13-cie. W każdej z nich zdobywało się określoną ilość punktów. Maksymalnie to 100 pkt, zwycięzca zdobył 96 pkt, a ja 84 pkt! Najlepiej przedstawia to ta lista. Jak na debiutanta jest to bardzo dobre miejsce! Podjąłem „walkę” z uczestnikami [28 prac] z całego świata, a zwłaszcza z grupą ludzi, którzy traktują składanie modeli papierowych jako sport narodowy :). Nagrody nie ma ale pozostaje satysfakcja, zdobyte doświadczenie oraz wyróżnienie w galerii paper-replika.com :)
  To tyle jeśli chodzi o relację. Zapraszam Was teraz do galerii.


  Nowa seria - uruchomiona


  W dziale: PAPIER Modele z Papieru ukończona i umieszczona została kategoria: Pojazdy

  Do galerii: PAPIER Modele z Papieru > Pojazdy > paper-replika.com - dodałem galerię: - dodałem galerię:
  AR Drone 2.0

  __________________________

  12-06-2012

  Niespodzianka Orłów

  Dziś szybciutko - praca na konkurs LUGPolu. Tematyka: niespodzianka. W czasie trwania Euro 2012 tuż przed dzisiejszym meczem ... i to chyba wszystko wyjaśnia. Zapraszam do galerii.


  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > MOC > MOC - dodałem galerię:
  Nispodzianka Orłów

  __________________________

  05-06-2012

  LEGO Technic 8043 Motorized Excavator

  Do naszej kolekcji trafił flagowy produkt firmy LEGO na rok 2010. Tak! Nareście! Panie i Panowie przedstawiamy Wam:
  LEGO Technic 8043 Motorized Excavator czyli w języku ojczystym: Zmotoryzowana koparka.

  Zestaw robi ogromne wrażenie - już na "dzień dobry" wita nas ogromnych rozmiarów pudłem z otwieraną wierzchnią częścią, wewnątrz której znajdujemy dużo informacji na temat modelu min: wymiary, funkcje, dołączone elementy Power Function. Elemety PF dołączone do zestawu to istna kwintesensja:

 • 4x silniki PF Medium
 • 4x siłowniki śrubowe
 • 2x wieża IR
 • 2x pilot.
  Do tego dochodzą nam 1123 szt. klocków, a wśród nich wiele unikatowych np: duża obrotnica, panele, ramki, kątowe obejmy do siłowników, koła do gąsienic - czarne! oraz niespotykana wcześniej liczba zębatek: 68 szt. Wszystko to zapakowane w 29 woreczkach i rozrysowane na trzech instrukcjach: 82, 84 i 47 str. Oczywiście nie zapominajmy o naklejkach ..., które w naszym przypadku zostają na stałe w kartonie. W tak dużym pudełku z tak dużej ilości części musi powstać duży model. I tu nie jest inaczej:
 • 78 st (62 cm) długości po wyciągnieciu ramienia z łychą maksymalnie do przodu;
 • 23 st (18 cm) szerokości;
 • 34 st (27 cm) długości nadwozia;
 • 16 st (13 cm) wysokości nadwozia;
 • waga: 1.440 kg

  Model jest super bawialny chociaż szybkość mogłaby być troszkę większa. Oczywiście istnieje możliwość zbudowania modelu alternatywnego (instrukcja do ściągnięcia ze str LEGO) i co najważniejsze - zestaw jest znakomitym dawcą wielu technic'owych części.
  Standardowo zapraszam do galerii oraz na film.
  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > LEGO Technic > Zestawy oryginalne - dodałem galerię:
  LEGO Technic 8043 Motorized Excavator

  __________________________

  04-06-2012

  Co słychać?

  Po wysypie nowości i informacji na stronie w m-cu kwietniu nadszedł czas na chwilowe wyciszenie ... ale tylko na stronie ponieważ wiele działo się na naszym profilu facebook'owym. Co tam się działo? Najlepiej jak sprawdzicie sami NaszeHobby na facebook'u.

  __________________________

  30-04-2012

  Sebulba's Podracer and Tatooine

  Serię LEGO Star Wars cechuje to, iż praktycznie każdy zestaw/model można wydać na kilka sposobów. Od zwykłej edycji po przez: występujący w większym zestawie, występujący jako miniaturka lub też jako Unikatowa Edycja Kolekcjonerska. Nie będę wymieniać poszczególnych nr zestawów - dla ciekawskich wspomną tylko, iż na łamach serwisu kilka z nich było prezentowane ( no dobra podpowiem: chociażby taki TIE Interceptor lub TIE Advanced ).
  To samo spotkało naszego dzisiejszego bohatera - zestaw LEGO Star Wars - 9675 - Sebulba's Podracer and Tatooine- doczekał się swojej edycji kolekcjonerskiej w wersji mini. Skąd wiadomo, że nie jest to tylko wydanie mini? Ponieważ:

 • sama wersja mini była już wydana w 2003 roku;
 • na opakowaniu jest informacja, iż jest to pierwsza seria tego typu;
 • jest reklama kolejnych planet ( i nie tylko )

 • Parę słów o samym zestawiku. Jest mały :) Liczba elementów to zaledwie 77 szt. + jedna figurka Sebulby + planeta Tatooine. Zbudowanie nie zajmuje dużo czasu 9-cio latkowi nie wspominając o dorosłym. Całość to typowy zestaw kolekcjonerki - modelik ustawiamy na podstawce na jednym końcu, a na drugim Sebulbę z kluczem nad tabliczką z nadrukiem. Planetę ustawiamy gdzieś z tyłu i ... cieszymy oko np.: w naszej galerii .


  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > LEGO Star Wars > Składaki - dodałem galerię:
  LEGO Star Wars - 9675 - Sebulba's Podracer and Tatooine

  __________________________

  22-04-2012

  Papercraft - Minionki

  Dziś przedstawiam wspólną pracę dwóch autorów: Maksa i moją. Minionki - bo o nich mowa - spotkaliśmu po raz pierwszy w bajce pt: "Jak ukraść księżyc" i od razu przypadły na do gustu. Dlatego też, kiedy znalazłem szablony z nimi, szybko dostały się na listę modeli "do zrbienia". I tak oto Wam je przedstawiamy.
  Figurki mają po 15 cm wysokości i 8 cm szeokości. Powstały bardzo szybko bo w ciągu 1 weekendu, są zabawne i ładnie się prezentują wyróżniając się swoim charakterystycznym wyglądem wśród innych modeli.
  Po raz pierwszy przy tworzeniu papercraft'u uczestniczyło dwóch autorów, a poszczególne etapy budowy były podzielone między nimi, czyli nas. Przy modelach z papieru zdarzyło się nam to po raz pierwszy z czego tym bardziej jestem zadowolony :) Tyle słowem - reszta obrazem. Zapraszam do galerii.


  Do galerii: Do galerii: PAPIER Modele z Papieru > Postacie > paper-replika.com - dodałem galerię: - dodałem galerię: Minionki

  __________________________

  Facebook i Twitter

  21-04-2012

  Facebook i Twitter

  NaszeHobby oficjalnie zaistniało na największym na świecie partalu społecznościowym - facebook. Założona została tam strona o swojsko brzmiącej nazwie ... ( tak! nie mylicie się ) NaszeHobby, a dokładny adres to www.facebook.com/NaszeHobby. I tu kolejna niespodzianka! Nie musicie wpisywać w przeglądarkę adresu. Na pewno rzuciła Wam się już w oczy zmiana na centralnej części strony :) To jest ramka fanów, która jest bezpośrednio połączona z stroną na facebbok'u. Zachęcam do kliknięcia na Lubię to! i zostanie fanem NaszeHobby (jeśli jeszcze nie jesteście :) ).

  Nie mniej znany serwis społecznościowy - Twitter to kolejne miejsce, gdzie znajdziecie NaszeHobby. Podążajcie za NaszeHobby, aby być bieżąco z wydarzeniami związanymi ze stroną.

  __________________________

  14-04-2012

  MOC - Kule ortopedyczne

  Przy okazji news'a dotyczącego Buzz'a nadmieniłem, iż tworzę w zw. z pewnym wydarzeniem mały MOC'yk. Jak zapewne się już domyśleliście po tytule - zdarzeniem tym była kontuzja, a dokładnie mówiąc: nogi. Co za tym idzie ( "idzie" hehe dobre sobie ), niezbędne do poruszania się były i nadal są kule ortopedyczne. Tak więc spędzając czas w domu postanowiłem w pewien sposób "upamiętnić" ten niezbędny w tym okresie przyrząd. Powiem Wam tak: bez nich "ani rusz" :). Tak oto powstał MOC: Kule ortopedyczne. Kule w pełni funkcjonalne z regulacją wysokości podpory i zabezpieczone antypoślizgowym łebkiem.
  Przy okazji chciałbym podziekować koledze, o tajemniczo brzmiącym nicku "Admoon" za udostępnienie ich.
  Słowo wyjaśnienia: kule z MOC'yka są typem kul, gdzie ciężar ciała opiera się pod pachami, a nie na przedramieniu (te dostałem od Admoon'a). OK - tyle opisowo - zapraszam do galerii.


  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > MOC > MOC - dodałem galerię: Kule ortopedyczne

  __________________________

  11-04-2012

  Piszą o Nas!

  Tak! NaszeHobby docenione. Ostatnio dodany papierowy model Buzz Lightyear został zauważony w światowych serwisach poświęconych tej tematyce. Najbardziej znany serwis paper-replika.com umieścił artykuł wraz z galerią na swojej stronie głównej! Zapraszam do przejrzenia - tutaj.
  Idąc dalej za ciosem - NaszeHobby zostało zauważone w świecie! Kolejny serwis: Pop Up Paper Planet przekazał za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, informację o ostatnim updacie na stronie dotyczącym Buzza.
  Naprawdę powiadam Wam - miłe to uczucie kiedy ktoś chwali Waszą pracę i poleca ją innym :)
  W zw. z tym, aby tak ważne wydarzenia nie gubiły się wśród kolejnych newsów postanowiłem zrobić pewne ...

  Zmiany kosmetyczne.

  I tak oto:

 • informacje z strony O Mnie zostały przeniesione do strony Główna.
 • powstała nowa strona: Piszą o Nas, a w niej ułożone chronologicznie informację o naszych pracach ukazanych w innych serwisach.
 • jako strona startowa otwiera się teraz strona z News'ami
 • dodane linki do Facebook'a, Twittera, kanału You Tube i Księgi Gości na stronie Kontakt

  __________________________

  04-04-2012

  Stary nowy Buzz

  Miesiąc marzec obfitował w wiele ciekawych wydarzeń - niestety nie jestem w stanie ich wszystkich przedstawić. Jednak jedno z nich wysunęło się zdecydowanie w rankingu i .... trwa nadal (przy okazji tego tworzę mały MOC'yk - przy jego prezentacji rozwinę temat). W związku z tym trafiła mi sie nadwyżka wolnego czasu. Jako, że czas ten spędziam w domu - bo nie mam innej opcji - w pozycji przeważnie siedzącej zabrałem się za dokończanie papierowego modelu, który zacząłem ponad rok temu! :). O dziwo nie zaginęły przez ten czas żadne części. Modelem tym jest postać z bajki pt: Toy Story, a dokładnie mówiąc jest to Buzz Lightyear!
  Tak! W końcu został ukończony i wygląda naprawde świetnie. Chłopisko wysokie na 19 cm bez podstawy (+ 2 cm wysokość podstawy) i szeroki na 24 cm ! ;)

  W momencie jego sklejania przeszła mi do głowy następująca myśl: "Nie sklejać wszystkich części/modułów od razu w całość - bo w elementach lepiej się przechowuje". To w razie jak bym po paru dniach sklejania odłożył model ponownie na ... rok? Na szczęście tak się nie stało i sklejałem nadal - ale przechowywałem gotowe elementy osobno. Mając zrobione ponad połowę modelu zacząłem składać je w całość, aby zobaczyć jak się bedzie prezentować. I tu nagle naszedł mnie kolejny pomysł - tym razem zwiazany z prezentacją modelu. Taki fajny papierowy model powienien zostać przedstawiony troszkę inaczej niż standardowymi fotografiami, ewentualnie filmem. Postanowiłem połączyć te dwie rzeczy.
  W ten oto sposób powstał film wykonany metodą Stop Motion - poklatkową z samych fotografii. Ale aby było ciekawiej nie są to fotografie gotowego modelu. Film prezentuje poszczególne etapy budowy od podstawy, aż do wykończenia całego modelu.
  Powiem Wam, że gdyby nie ten "nadmiar" czasu - raczej bym się nie zdecydował na prezentację w ten sposób. Pomysł zostałby prawdopodobnie porzucony po kilkunastu zdjęciach. Dlaczego? Nie, nie to że nie miałbym chęci. Poprostu jest to proces BARDZOOOO czasochłonny i wcale nie taki prosty jak by się wydawało. Cały proces polegał miej więcej na tym:
  - ustawić element > zdjęcie > przestawić element > zdjęcie > przestawić element > zdjęcie ... połączyć elementy > ustawić elementy > zdjęcie ... itd.
  Do tego dochodził podział na dni - bo niestety nie byłem w stanie zrobić wszystkiego w jeden. A jak już się robiło zdjęcia w kolejne dni to trzeba było zwrócić uwagę na wszelkie ustawienia: "studia", modelu, aparatu, odległości, ostrości, oświetlenia itp itd. Po dwóch dniach pracy zdałem sobie sprawę, że ten temat jest naprawdę "ciężki" ... ale dotrwałem do końca i efekt końcowy - coż pozostawiam do oceny Wam.
  Zostawiajcie komentarze na kanale YouTube, facebook'u, twiterze czy Księdze Gości.

  Zanim obejrzycie film jeszcze małe podsumowanie:

  - ilość wykonanych wszystkich zdjęć: 501
  - ilość zdjęć w animacji: 231
  - ilość roboczo-godzin: 120
  - czas filmu: 1 minuta 10 sek  Do galerii: Do galerii: PAPIER Modele z Papieru > Postacie > paper-replika.com - dodałem galerię: - dodałem galerię: Toy Story - Buzz Lightyear

  __________________________

  07-03-2012

  Poszerzanie horyzontów

  Witajcie.
  Wszystkich odwiedzających naszą stronę czy też kanał YouTube zapraszam również do odwiedzin kanał użytkownika MegaSpaceFighter.
  MegaSpaceFighter jest wielkim fanem Star Wars, a do tego specjalizuje się w wykonuwaniu filmów techniką stop motion. Jaki jest tego efekt? Odpowiedź znajdziecie na jego kanale :), gdzie dodatkowo zobaczycie ciekawe makiety ze świata Star Wars oraz recenzje zestawów. Zainteresowanych odsyłam również do str domowej - www.megaspacefighter.com - gdzie znajdziecie sklep z ekskluzywnymi elementami do LEGO ze świata Star Wars.

  __________________________

  Co nowego

  19-02-2012

  MOC 2 w 1

  W poprzednim news'ie wspominałem, iż aby połączy oba prezentowane modele musiałem wymyślić całkiem nowy rodzaj zaczepu. Tak się składa, iż jest to moja własna konstrukcja dlatego postanowiłem zaprezentować oba te moduły jako MOC. Nie będę się rozpisywał na ich temat bo wszystkie informacje są poniżej. Informuję tylko iż, kolorystyka zmieniona została na potrzeby filmu. Mam tylko nadzieję, że kontrukcje te zostaną wykorzystane jeszcze kiedyś w przyszlości lub przydadzą się komuś innemu. A tym czasem zapraszam do zapoznania się z intrukcją w formie video oraz do przejrzenia paru zdjęć w galerii.
  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > LEGO Star Wars > Składaki - dodałem galerię:
  Ramię i Uchwyt

  __________________________

  18-02-2012

  10195 - Republic Dropship with AT-OT - Connecting

  Oglądając film czy zdjęcia z pewnością zauważyliście element, o którym wcześniej nie pisałem. W centralnej części modelu jest ... nazwijmy to: wysuwany uchwyt. Uchwyt jest w pełni funkcjonalny tzn. jest wysuwany do góry i blokowany w momencie kiedy AT-OT ma być przechwycony przez Dropship'a i przetransportowany droga powietrzną w inne miejsce. Po zwolnieniu zaczepu w Dropship'ie uchwyt jest chowany. Czyli jak w oryginale :). Ten element powstał na samym końcu budowy, kiedy to ostatecznie pomysł transportu AT-OT przez Dropship'a wszedł w ostatnią fazę: czytaj - znaleźć jakieś rozwiązanie, które pozwoli na złączenie obu modeli w miarę prosty sposób umożliwiający zabawę.
  Jako, że przy budowie Dropship'a kompletnie pominąłem element przechwytujący jednostki naziemne - wyzwanie stało się dwa razy trudniejsze:
  - po pierwsze: wymyślić całkiem nowy rodzaj zaczepu;
  - po drugie: zbudować i połączyć z gotowymi już modelami w taki sposób, aby dobrze to wyglądało i było funkcjonalne.
  Po namyśle co można wykorzystać do budowy tych elementów, padło na jedyne w tym momencie sensowne, a zarazem dające najwięcej możliwości rozwiązanie: Technic oraz jego liftarmy i różnego rodzaju łączniki - connectors. Można powiedzieć, że pomysł "jak to ma działać" zrodził się równocześnie z wybraniem Technic'sa. Nie ma nic prostszego niż standardowy zaczep - element z dziurką blokowany elementem z bolcem. Trzymając się tej myśli powstał najpierw zaczep tzw. ramię przechwytujące - podpięte do Dropship'a, a później wysuwany uchwyt.
  Budowa ramienia nie jest skomplikowana i powstała w 1 dzień. Podpięcie pod Dropship'a to też chwilka ponieważ jego spód posiada liftarm'y. Dłużej trwało zamontowanie uchwytu w AT-OT. Miał być on wysuwany i chowany jak w oryginale tyle, że zbudowany całkiem z innych klocków niż np ten. Rozwiązanie ponownie przyniosły klocki Technic'a. Po kilku próbach i modyfikacjach oba elementy zostały zamontowane w modelach. Obsługa obu jest manualna i nie stwarza problemu w obsłudze - 8 latek daje sobie z tym radę :)

  Z budowy tych elementów jestem bardzo zadowolony ponieważ mimo wagi modeli (łącznie 2,5 kg) ramię i uchwyt trzymają się bardzo mocno i stabilnie, a w momencie rozczepiania nie ma najmniejszych problemów z ich obsługą. Zresztą.

  Zobaczcie sami jak to wszystko działa i wygląda.


  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > LEGO Star Wars > Składaki - dodałem galerię:
  LEGO Star Wars - 10195 - Republic Dropship with AT-OT

  __________________________

  17-02-2012

  10195 - AT-OT

  Jakiś czas temu naszą kolekcję wzbogacił piękny składak modelu z serii LEGO Star Wars, a dokładnie z zestawu 10195 Republic Dropship with AT-OT. Cały zestaw składa się z dwóch dużych modeli: Dropship'a oraz AT-OT - wtedy był to sam Dropship, którego możecie sobie przypomnieć w galerii lub na kanale YouTube.

  Dziś prawie po czterech miesiącach dołącza drugi z nich, czyli AT-OT. AT-OT [ All Terrain Open Transport ] - to otwarta jednostka transportowa piechoty poruszająca się w każdym terenie. Podczepiana do Dropship'a może być w bardzo szybkim czasie dostarczona na pole bitwy z oddziałem piechoty. Tyle o zastosowaniu militarnym :)
  Pomysł i budowa.
  Pomysł na zbudowanie AT-OT zrodził się dopiero w momencie kończenie budowania Dropship'a. Dopiero wtedy ponieważ sam Dropship pochłonął olbrzymią część wolnych klocków w kolorze ciemno-szarym - Dark Gray oraz czarnym - Black. A że Dropship świetnie wygląda i jego bawialność powinna być wykorzystana na 100% - musi coś transportować - to przecież jego główne zadanie - uznałem, że zbuduje AT-OT z tego co zostało, czyli spora ilość klocków jasno-szarych - Light Gray. I już na tym etapie (start!) pojawiły się pierwsze "schody" (czy tak zawsze musi być? zauważyłem, że tego rodzaj problem - brak konkretnych klocków zaczyna być standardem). Oprócz długich na 10 i 14 studów technic'sowych bricków potrzebne było 10 szt takich klocków, czyli: Technic Brick 4 x 6 with Open Center 2 x 4 ( o_0! ), których to posiadamy ... 1 szt. Pozostało: zakończyć budowę (przecież ona nawet się jeszcze nie rozpoczęła!), dokupić brakujące części (nie - na pewno da się coś innego zrobić) lub coś wykombinować (Lubię to!) ;). Z pomocą "przyszedł" i tak już po części ogołocony z części 7672 - Roque Shadow. Oprócz 10-cio studowych Technic'owych bricków zestaw ten posiada pokaźną ilość 6-cio i 4-ro tychże bricków. To w połączeniu ze standardowymi brickami dało w wyniku przybliżoną w funkcjonalności potrzebną, wymienioną wcześniej część. Reszta budowy "korpusu" odbyła się bez większych problemów. Na każdy brakujący z oryginalnego zestawu klocek - znalazł się zamiennik.
  Kolejne wyzwanie pojawiło się w momencie budowy nóg. Ten etap był najdłuższym jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania typu: jak zbudować dokładnie takie same nogi w ilości 8 szt. kiedy nie posiada się kluczowych takich, takich, oraz takich i takich części. Powstało wiele wariantów nóg, a każdy z nich przybliżał się do ostatecznej formy jaka została w modelu. Był jednak pewien problem - były bardzo kolorowe. Zostało to zignorowane na tym etapie budowy i prace po ok. miesięcznym przestoju - tak tyle trwało znalezienie "złotego środka" - ruszyły dalej.
  Burty boczne i uzbrojenie - wspomną, iż były przebudowywane 4 razy mimo swojej prostoty ... dlaczego? O tym za moment. I tak oto docieramy do dwóch skrajnych elementów budowy. Kabiny, która o dziwo mimo tego, iż w oryginale jej 70% składu to te szyby nadające charakterystycznego kształtu - została zbudowana w jeden wieczór! I moim skromnym zdaniem - wiele się od oryginału nie różni :). Oraz rampy po której mają schodzić klony. Powiem Wam szczerze - rampa w oryginale jest ... tragiczna! Za krótka, opuszczana zbyt stromo oraz z ogromniastą dziurą na początku przez którą - patrząc na skale minifigów - "schodzący" po niej klony Republiki po prostu by spadały. Rampa, która została zmieniona w czasie budowy poprzez dodanie paru klocków i nieznacznemu przebudowaniu tyłu transportera jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna i realistyczna.

  Teoretycznie model ukończony. Teoretycznie - bo jak się okazało później - było pracy na jeszcze ok 1,5 m-ca. Otóż kiedy AT-OT tak sobie stał obok Dropship'a i się na niego patrzyło - po prostu nie podobał się. Nie mógł się podobać. Był zbyt kolorowy - zupełnie nie pasował do barw zastosowanych w Dropship'ie. Gdyby się go podpięło (a co jeszcze na tym etapie nie było możliwe) wyglądało by to tragicznie. Cały urok obu modeli byłby ... pogrzebany. Po głębszej analizie stało się jasne, że tak nie może być. Aby zestaw był kompletny oba modele muszą być w tych samych barwach. Rozpoczęły się poszukiwania i segregowanie części, które powinny występować w danym (w większości w Dark Gray) kolorze. Zestawy takie jak: 8017 - Darth Vader Fighter Advanced, 7656 - General Grievous Starfighter, 7669 - Anakin's Jedi Starfighter oraz kompletnie już rozebrany 7672 - Roque Shadow stały się "dawcami" części.
  Zbudowany AT-OT segment po segmencie zaczął być rozbierany, przebudowywany - niektóre segmenty po kilka razy np: burty. Reszta to w większości zastępowanie konkretnych elementów klockiem z odpowiednim kolorem. Patrząc na to można powiedzieć, ze AT-OT został zbudowany na nowo ;).
  Wymiary:

  - długość: 55 st ( 44cm )
  - długość z opuszczoną rampą: 65 st ( 52cm )
  - szerokość: 20 st ( 15cm )
  - wysokość: 20 st ( 16cm )
  - wysokość z uniesioną kabiną: 24 st ( 19cm )
  - waga: 1.260 kg.

  Jak sie prezentuje przekonajcie się sami w galerii oraz oglądając poniższy film.


  Do galerii: LEGO i Inne Klocki > LEGO Star Wars > Składaki - dodałem galerię:
  LEGO Star Wars - 10195 - AT-OT

  __________________________

  Update

  04-02-2012

  Kurs Robotyki - video relacja

  Witam. Zgodnie z obietnicą z newsa wcześniej przedstawiam Wam video-relację z pierwszej części kursu robotyki, który odbywał się w terminie od 10-12.2011. Zapraszam do oglądania.


  __________________________

  Co nowego

  12-01-2012

  News 2011 - przeniesienie

  Nowy Rok - nowe wyzwania. W związku z tym, aby na stronie panował porządek i przyciągały wzrok najświeższe informacje przenoszę news'y za rok 2011 do osobnego linku o nazwie: News 2011. Archiwum news'ów będzie można znaleźć zawsze na dole strony.

  Przypominam również o możliwości komentowania. Komentarze - proszę zamieszczać w Księdze Gości.

  __________________________

  09-01-2012

  Powrót do przeszłości

  Witam. Ponad miesięczna przerwa w aktualizacji strony - czyżby nic się nie działo? Wręcz odwrotnie - działo się dość sporo jednak nie było czasu o tym wszystkim pisać. Postaram się to nadrobić. Jak mówi tytuł dzisiejszego news'a - cofniemy się troszkę do przeszłości i po krótce opisze co się ciekawego działo, a nie zdążyłem tego umieścić.


  LUGPol
  Co to takiego? Na całym świecie istnieje wiele stowarzyszeń, których członkami są osoby dorosłe, traktujące Lego jako hobby. Zwie się ich AFOL'ami (czyli Adult Fans of Lego - dorosły fan Lego). W Polsce działa LUGPol, czyli Lego Users Group Poland - pierwszy polski klub miłośników Lego założony w maju 2004 skupiający dorosłych fanów Lego z całego kraju. Członkowie LUGPolu, a zaznaczyć trzeba, że niektórzy są bardzo znani i cenieni poza granicami naszego państwa (jeden z nich jest jedynym Polakiem oficjalnie blogujacym na stronie LEGO.com) oprócz prezentacji swoich niesamowitych prac - MOC'y, które to śmiało mogłyby być seryjnymi modelami LEGO, wymieniają się doświadczeniami, służą radą oraz biorą udział w różnorakich spotkaniach, wystawach (Gdańsk 2011) czy zawodach TruckTrial - czyli zbudowanych własnoręcznie pojazdów zdalnie sterowanych wg ścisłego regulaminu. Nie będę opisywał całego serwisu - wystarczy odwiedzić stronę LUGPolu.
  Najważniejszą informacją związaną z LUGPolem jest to, iż od dłuższego czasu (sierpień 2011) jestem jego uwaga, uwaga: c z ł o n k i e m :)


  Robotyka
  Brzmi ciekawie? Zaskakująco? I co to ma wspólnego z LEGO? Otóż bardzo wiele. Ale po kolei. Nie ukrywam, iż marzeniem mojego syna, zaraz po zainteresowaniu się budowaniem z klocków LEGO i ukierunkowania się w stronę budowli z kategorii s-f było zbudowanie robota. Marzenie to przekształciło się w coś więcej, kiedy to w katalogu LEGO zauważył pewien mistyczny wręcz wtedy zestaw: LEGO Mindstorms. Od tego czasu to był jedyny cel jaki się dla niego liczył. 1) Zobaczyć na własne oczy, 2) dotknąć/pobawić się, 3) mieć ten zestaw! Pewnego wrześniowego dnia dostała do mnie informacja, iż w naszym pięknym mieście - Gnieźnie, będzie prowadzony kurs robotyki na zestawach Mindstorms! (dzięki Darek za info :) ).
  TwojRobot.pl to marka należąca do firmy ,,Invention Group", która powstała w 2006 roku z inicjatywy ambitnych absolwentów Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej. Kursy prowadzone przez TwojRobot.pl łączą zajęcia z informatyki, budowania robotów i świetnej zabawy. Uczą kreatywnego myślenia i działania w grupie. No i przede wszystkim ( w naszym przypadku ) - sprawiają, iż dziecięca marzenia są w zasięgu ręki - dosłownie :) Więcej informacji znajdziecie na stronie domowej TwojRobot.pl. Od siebie dodam, iż jest to świetna inwestycja w dziecko - polecam ją każdemu. Syn z zajęć wraca bardzo zadowolony i pełen entuzjazmu. Zapraszam serdecznie.
  W ten oto sposób pkt 1 i 2 z celu zostały zrealizowane :)
  Mała zapowiedz: juz niedługo relacja foto-video z zajęć - śledzicie uważnie wydarzenia na naszej stronie!


  Mindstorms
  24 grudnia każdego roku to dzień szczególny dla wielu z nas, a zwłaszcza dzieci. Nie będę się rozpisywać na ten temat bo wiadomo o co chodzi. Nadmienię, iż w tym dniu nasza kolekcja poszerzyła się o bardzo szczególny zestaw. Jeśli czytaliście wcześniejsze informacje to ... tak. Chodzi o pkt 3 z celu realizacji marzenia: mieć! Mieć ten zestaw, czyli LEGO 8547 Mindstorms. Na dziś tylko krótka informacja, iż taki zestaw już posiadamy. Galeria zostanie uruchomiona już niedługo - materiał jest gromadzony ;).

  __________________________

  07-01-2012

  Podsumowanie Roku

  Sądzę, że dobrym zwyczajem będzie jeśli wprowadzę coś takiego jak podsumowanie roku. Wiem, okrągły rok od startu strony jeszcze nie minął ale będę się trzymać kalendarza, który mówi iż rok trwa od stycznia do grudnia. OK - to zaczynajmy:

  - wystartowała nasza strona: NaszeHobby ( to najważniejsze :) ).
  - Dział LEGO: - udostępniono 54 galerie w 9 seriach, w tym 5 MOC'y i 3 filmy
  - Dział INNE: - udostępniono 1 galerie w 1 serii
  - Dział PAPIER: - udostępniono 5 galerii w 2 seriach w tym 1 film

  Jak widać działo się dość sporo jak na początek. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie równie udany czego życzę Wam i sobie.

  __________________________

  Archiwum News'ów

  News 2011

 •  

  Copyright © 2011. Designed by methos

  Liczniki